Image
Bureau Veritas Slovenia

PREGLEDI JEKLENIH KONSTRUKCIJ
VARNO IN ZANESLJIVO DELOVANJE KRITIČNE INFRASTRUKTURE

Za varno in zanesljivo delovanje kritične infrastrukture, kamor spadajo energetski objekti, cestna in železniška omrežja ter telekomunikacije, je ključnega pomena izvajanje rednih pregledov stanja konstrukcij. Posebno pozornost je potrebno nameniti jeklenim nosilnim konstrukcijam, ki predstavljajo pomemben segment v tej infrastrukturi.

POMEN PRAVOČASNIH PREGLEDOV

Pravočasno izvajanje pregledov je temelj za načrtovanje aktivnosti za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti, kar je ključnega pomena za uspešno izvedbo vzdrževalnih del in v nadaljevanju nemoteno obratovanje objektov. Lastniki in uporabniki jeklenih nosilnih konstrukcij se morajo zavedati svojih zakonsko opredeljenih obveznosti glede rednih pregledov, saj ti omogočajo pravočasne ukrepe za preprečevanje nesreč in podaljšanje življenjske dobe objektov.

Vrste pregledov in njihove periode

Pravilnik o tehničnih predpisih za vzdrževanje jeklenih konstrukcij med eksploatacijo pri jeklenih nosilnih konstrukcijah (Uradni list SFRJ, št. 6/65) opredeljuje štiri vrste pregledov in njihove periode:

  1. Redni pregledi: Izvajati jih je treba vsako leto za vse vrste jeklenih konstrukcij. Ti pregledi so ključni za zgodnje odkrivanje in odpravljanje morebitnih težav ali poškodb, ki bi lahko vplivale na varnost in funkcionalnost konstrukcij.
  2. Glavni pregledi: Zahtevani so vsakih 10 let za zgradbe in vsakih 5 let za mostove ter druge jeklene konstrukcije. Glavni pregledi so temeljitejši in omogočajo poglobljeno oceno stanja ter varnosti jeklenih konstrukcij.
  3. Dopolnilni pregledi: Potrebni so, ko se pojavi potreba po dodatnih preverjanjih določenih vidikov konstrukcije ali njenih komponent.
  4. Izredni pregledi: Izvajajo se v primeru izrednih dogodkov ali ko se pričakujejo ali so zaznane posebne obremenitve, ki presegajo običajno uporabo ali obremenitve konstrukcije.

Poudarki pri pregledih

Redni pregledi

Pri rednih pregledih je poseben poudarek na preverjanju stanja:

  • temeljev, z ugotavljanjem morebitnih premikov ali drugih poškodb,

  • elementov jeklene konstrukcije, zlasti zvarnih in vijačnih spojev,
  • ležišč, kjer se preverja pravilno delovanje,

  • žerjavnih prog, zlasti pritrditev žerjavov,
  • zaščite pred korozijo.

Glavni pregledi

Pri glavnih pregledih se uporabljajo enake metode in postopki kot pri rednih pregledih, z dodatnim poudarkom na specifičnih elementih konstrukcije. Posebna pozornost se namenja pregledu stanja zakovic ali vijačnih spojev, pregledajo pa se tudi zvarni spoji. Na mestih, kjer obstaja sum na poškodbe, je lahko potrebno odstraniti protikorozijsko zaščito za podrobnejši pregled z uporabo neporušitvenih preiskav. Nujno je tudi pregledati geometrijo vseh elementov jeklene konstrukcije, s posebnim poudarkom na tlačno obremenjenih elementih, da se preveri, ali je prišlo do deformacij, ki bi lahko vplivale na stabilnost konstrukcije.

Izredni pregledi

Izredni pregledi se izvajajo:

  • po elementarnih nesrečah, kot so poplave, potresi, izredne obremenitve s snegom in vetrom, za hitro oceno morebitnih poškodb ali strukturnih sprememb,
  • po preobremenitvah konstrukcije, ki lahko nastanejo zaradi nepredvidenih ali nenavadnih operativnih pogojev,
  • po rekonstrukcijah, saj lahko posegi v strukturo objekta vplivajo na njegovo varnost in integriteto.

Dodatni pregledi s posebnimi zahtevami

Poleg rednih, glavnih in izrednih pregledov so določeni tudi dodatni pregledi s posebnimi zahtevami:

  • v obdobju treh mesecev po začetku obratovanja zavarjenih jeklenih nosilnih konstrukcij se izvajajo pregledi s posebnim poudarkom na ugotavljanju morebitnih razpok na zvarnih spojih.
  • pri konstrukcijah, ki so temeljene na terenu slabe nosilnosti, se letno izvajajo pregledi, ki so po obsegu in vsebini primerljivi z glavnim pregledom. To zagotavlja, da morebitno posedanje ali druge spremembe v nosilnosti terena ne vplivajo negativno na varnost in stabilnost konstrukcije.

Bureau Veritas vam lahko pomaga

Za zagotavljanje varnosti in zanesljivosti kritične infrastrukture je bistveno dosledno izvajanje predpisanih pregledov in vzdrževalnih postopkov. Redni, glavni, dopolnilni in izredni pregledi, opredeljeni v Pravilniku o tehničnih predpisih za vzdrževanje jeklenih konstrukcij, omogočajo zgodnje odkrivanje in odpravljanje pomanjkljivosti. To preprečuje nesreče in podaljšuje življenjsko dobo objektov. Lastniki in uporabniki jeklenih konstrukcij tako izpolnjujejo zakonske obveznosti ter prispevajo k varnemu in nemotenemu delovanju infrastrukture. Pravočasno vzdrževanje je temelj za stabilnost in trajnost kritičnih objektov v naši družbi.

KONTAKTIRAJTE NAS

ANDREJ HOMAR
NADZORNI INŽENIR
030 642 776